Australian Alpine Resorts
AUSTRALIAN ALPINE FORECAST
Lyžování na střeše Austrálie - Australské středisko Tredbo
Není mnoho Evropanů, kteří by se vydali za sněhem do Austrálie. Na zasněžených svazích australských hor přesto spoustu Evropanů potkáte, ani ne tak turisty jako ty, kteří se sem na kratší či delší dobu přestěhovali. Nicméně lyžování je mezi samotnými Australany velmi populární. V horkém australském létě létají ti zámožnější za sněhem hlavně do Kanady, zatímco v zimě se davy hrnou do několika domácích středisek. Lidé cestující z Canberry, Sydney a dalších míst Nového Jižního Walesu a Queenslandu využívají především střediska Perisher a Thredbo na severovýchodní straně hor, nazvané Snowy Mountains. Thredbo patří k největším australským střediskům s 480 hektary, 7 sedačkovými lanovkami a 5 kotvami. Jeden z vleků končí ve výšce 2037 m.n.m. (nejvýše položený v Austrálii), hodinu chůze od australské nejvyšší hory Mt.Kosciuszko (2228 m). Tuto horu (a následně celý národní park) pojmenoval po polském bojovníkovi za svobodu Tadeuszi Kosciuszkovi v roce 1840 polský badatel Paul Strzelecki .
Thredbo založil v roce 1955 Čech Antonín Šponar jako ideální místo pro vybudování střediska po vzoru rakouských. Sám Šponar byl ve čtyřicátých letech učitel lyžování v St. Antonu v Rakousku. Čechů, lyžařů, kteří se zde usadili a měli vliv na rozvoj střediska, bylo v jeho počátcích víc: František Příhoda, jeho sestra Saša a manžel Karel Nekvapil byli jedni z prvních majitelů domu v Thredbo. Dnes vlastní celé středisko včetně pozemků společnost Kosciusco Thredbo Limited, což umožňuje výbornou spolupráci mezi lyžařskou školou, vleky, ski patrol a restauracemi. Se skipasem tak lze výhodně zakoupit i výuku lyžování všech úrovní. Popularita lyžování především mezi střední a vyšší třídou způsobila, že ceny jsou položené relativně vysoko. Denní skipas přijde na 83 australských dolarů, týdenní stojí 500.
Představa australské zimy jako hodně slabého odvaru té české je mylná. Srovnání deštivých dnů ve Špindlerově Mlýně a Thredbo by vyšlo nastejno. Naopak, letošní sezóna byla velmi dobrá, sněhu všude víc než dostatek, žádné kameny a tráva a podle starousedlíků to nebyla výjimka. Navíc jsou ve Thredbo všechny hlavní sjezdovky intenzivně zasněžovány. Větším problémem zůstává častý silný vítr, který odfoukává všechen prašan, mění sjezdovky v ledové plotny a pokrývá je větvemi a listím. Ovšem zima a sněhové mraky tu končí na úpatí hor, kde vládne spíš podzim, sněží zřídkakdy a slunce svítí téměř každý den. A kdo má zimy dost, tomu stačí sednout do auta a za tři hodiny je ze Thredbo na pobřeží, kde se dá i v zimě surfovat, ležet na pláži či pozorovat velryby.
Kudy a jak na to?
Cesta do Thredbo ze Sydney přes města Canberra a Cooma trvá 6 hodin autem, 7 linkovým autobusem. Poslední městečko Jindabyne je od Thredbo vzdáleno 35 km. Jindabyne leží na úpatí hor, cesta Alpine Way z Jindabyne do Thredbo je široká a dobře udržovaná, nicméně se nesype solí a tak se může stát, že na silnici bude místy led a sníh. V tomto případě může být nařízeno (pro auta s pohonem dvou kol) jet určité úseky s řetězy, které se dají půjčit v každé půjčovně lyží. Člověka zvyklého na české silnice v zimě by nasazovat řetězy ani nenapadlo, ale Australané za prvé nemají zimní pneumatiky (místní jezdí v terénních autech), za druhé většina z nich na sněhu nikdy v životě neřídila, nemluvě o tom, že někteří z nich ani sníh nikdy v životě neviděli. V místním rádiu Snow FM proto uslyšíte rady, co si počít s autem na sněhu. Spíš by měli lidem radit co s klokany, kteří s oblibou skáčou do cesty, především po setmění. Ani ve dne není výjimkou spatřit blízko silnice kromě klokanů i pštrosa, vombata nebo ptáka kakadu, v řece plave ptakopysk.
Ubytování v Thredbo nepatří k nejlevnějším. Ceny se v hlavní sezóně (červenec – srpen) pohybují kolem 3000 – 5000 dolarů za týden v apartmánu s dvěma ložnicemi. Klasické hotely známé z alpských středisek se tu téměř nevyskytují, nahrazují je přepychově zařízené apartmány. Mnohem levnější možností je pronajmutí apartmánu v Jindabyne (žádné skibusy ale mezi Thredbo a Jindabyne nejezdí) a úplně zdarma lze přespat na místě určeném k táboření zhruba 5km od Thredbo.
Vzhůru mezi stromy a vombaty
Prudkostí a délkou sjezdovek nabízí Thredbo nejlepší podmínky pro pokročilé lyžaře, zvlášť při srovnání s ostatními australskými středisky (největší vertikální rozdíl) a vyrovná se i mnohým novozélandským. Lyžovat se může v rámci střediska kdekoli, za hranice se člověk lehce nedostane, všude jsou natažené provazy a označení „Out of bounce“. Níže položené sjezdovky jsou ráno ledovaté, odpoledne plné rozbředlého sněhu, zatímco nahoře (především na kotvách Basin, Anton’s a Sponar’s) zůstává prašan celý den. Nejprudší svahy jsou na části nazvané Crackenback, začínající uprostřed vesnice. Prudké a krátké černé sjezdovky nazvané Bluff spadají kolmo dolů z horní stanice lanovky Kosciuszko Express. Milovníci upravených prudších svahů uvítají 4km dlouhý Crackenback Supertrail. Ti nejlepší se dostatečně vyřádí na Golf Course Bowl a Funnel Webu, které jsou většinu zimy plné velkých boulí (les kolem se jen zvolna vzpamatovává z loňského požáru, ohořelé pahýly jsou všude), v horních částech můžete při troše štěstí udělat pár oblouků v hlubokém sněhu. Australskou specialitou je lyžování mezi „snowgums“, zvláštními stromy rostoucími jev horách, podobnými eukalyptům s listím zeleným i v zimě. Jehličnaté stromy tu rozhodně nečekejte. Lyžování mezi těmito „snowgums“ stromy patří k místní specialitě, středně vysoko položená část střediska ho nabízí nespočet (dole je les moc hustý a nahoře les není vůbec). Nejlepší terény jsou v oblasti lanovky Snowgums, jen pozor, náraz do stromu bolí!
Pro úplné začátečníky je určena oblast Friday Flat. Kromě krátké čtyřsedačky je na ní další australská specialita, jezdící koberec. Gumový, podobný tomu na ruzyňském letišti, stačí se na něj s lyžemi na nohou postavit, což zvládne i nejméně nadaný začátečník a každé tříleté dítě. Vystoupit lze na třech místech, podle toho, jestli dotyčný už umí zatáčet. I tak jsou tu k vidění zajímavé pády, zvláště díky asijským turistům. Nejvíc se na Friday Flat vyřádí malé děti, pro které je tu Wombat World, ohraničená oblast plná molitanových tunelů, kuželů a malých skoků. Mimochodem, vombati tu občas pobíhají přímo pod lanovkou nebo na sjezdovce. Jsou to zvláštní zvířátka podobná malým prasátkům, lidí se nebojí a nereagují ani na pohlazení, ani na houf dětí kolem nich.
Místní lyžařská škola nabízí množství programů, tří až šestileté děti se učí zvlášť ve Thredbolandu, pro starší děti je tu Junior Workshop. Raritou je výuka dětí na snowboardu už od tří let. Pro dospělé jsou připraveny kurzy všech pokročilostí začínající třikrát denně, pro dobré lyžařky program WHIP (Womens High Intensity Program), SLAP (Ski Like A Professional) pro muže a tréninky jízdy v brankách.
Snowboardisty a freesteleři ocení hned tři plně vybavené a skvěle udržované funparky s U-rampou, nejrůznějšími skoky, rails, místní specialitou - plastovými dlouhými krabicemi s kovovými okraji a dvě boardercrossové tratě.
Ve Thredbo se pořádají závody všeho druhu: dětské školní závody, freestylové závody, Sprite Sessions pro snowboardisty (big air, boarder cross), australské Masters (pro veřejnost nad 30 let). Tradiční je závod Top to Bottom ( = z vrcholku až na dno údolí), 5km sjezd z nejvýše položeného místa až do vesnice. Zúčastnit se může každý, kdo má odvahu. Start je hromadný (jen zvlášť pro muže, ženy, snowboardisty), nejprve se běží s lyžemi 100 metrů do kopce, na označeném místě se nazují lyže a pak hurá dolů. Po cestě je několik kontrolních branek, trasa se točí po nejstrmějších částech sjezdovky, v dolní části vede kolmo dolů, předjíždět je samozřejmě dovoleno!
Pro ty, kdo potřebují odpočinek a občerstvení, je na svazích roztroušeno několik restaurací nejrůznějšího ražení. Od obyčejné samoobsluhy Merrits Bistro po Eagles Nest (Orlí Hnízdo) umístěné na samém vrcholku hory a Kareela Hütte (německá jména tu jsou v oblibě, zajímavá je jejich výslovnost…), útulné rádoby bavorské chaty plné kulinářských specialit, německého piva a schnappsu. Apres-ski rakouského ražení tu nečekejte, za zážitek ale určitě stojí sobotní „flare run“ – jízda na lyžích po tmě s loučemi, ohňostroj a následné večerní lyžování. Každý čtvrtek po setmění je něco podobného připraveno pro děti na Friday Flat. A co s načatým večerem? Komu pohyb nestačil, může využít místního sportovního centra, většina lidí asi dá přednost večeři v jedné z mnoha místních restaurací, případně výletem do nočních podniků Schuss Bar a Keller. Jen opatrně, z každého baru nemilosrdně vyhodí každého, o kom si usmyslí, že je opilý.
Na závěr jedna kuriozita. Vánoce slaví Australané uprostřed parného léta, za okna stříkají pěnu připomínající sníh a závidí nám ze severní polokoule, že máme zimu. Hloubaví lidé v Thredbo vymysleli, že udělají vánoce o půl roku dřív, na konci června. Po sjezdovkách jezdí Santa Klaus na telemarku, rozdává dětem sladkosti a restaurace nabízí štědrovečerní večeři. Není to trochu zvrhlé?
Autor: Zuzka Vanýsková