Home » Race » Legendy

Ingemark Stenmark - tichý Švéd

Když se řekne lyže, lyžování, závod asi nejednomu z nás se vybaví dvě prkna a nějaký šílenec, co se na nich spouští, ale když se řekne ELAN, myslím, že každý si vzpomene na následující žijící legendu....
Ingemar Stenmark „Tichý Švéd“ se učil lyžovat od mládí. V šestnácti letech, které věnoval závodění, vyhrál 86 závodů světového poháru včetně dvou zlatých medailí na olympijských hrách 1980.
Když Ingemarovi bylo devět a paní učitelka se dětí ptala, co by chtěli v životě dělat, napsal mladý Ingemar, že bude závodníkem na lyžích. Tento nesplnitelný sen rozesmál celou třídu. O sedm let později vyhrál Ingemar první závod Světového poháru.
Žádný jiný závodník nevyhrál ani z poloviny tolik závodů jako on. V průběhu sezóny 1978 – 1979 vyhrál Ingemar 13 závodů ze série Světového poháru. V září roku 1979 Stenmark v průběhu tréninku sjezdu spadl a měl vážný otřes mozku. Po pěti měsících byl zpět v perfektní formě, aby na olympijských hrách v roku 1980 vyhrál dvě zlaté medaile i když vynechal sjezd.
Když v roce 1989 skončil svoji kariéru měl na svém kontě 347 závodů a 165 vítězství.
V současné době Ingemar Stenmark žije v Monaku a pracuje pro světově známou firmu Elan, na jejichž lyžích strávil celou lyžařskou kariéru. Pracuje na vývoji nových lyží, a spolu z neméně slavným Bojanem Križajem mají na starosti závodní oddělení.

Rozhovor, který Ingemar Stenmark poskytl exkluzivně pro Snow magazín, jsem natočil v Kraňské Goře na terase hotelu Larix, pod dojezdem sjezdovky Světového poháru.
© 2008 Tomáš Peslar