Home » Race » Legendy » Marc Girardelli

Girardelliho svět: lyžování, obchod a adrenalin

Fotogalerie z návštěvy Marca Girardelliho zde..

Jeho aktivity se nedají spočítat ani na prstech obou rukou. Létá po světě, čile obchoduje, je schopen strávit jeden den v zámoří, další v Evropě a pak odjet do Číny. Marc Girardelli, jediný pětinásobný vítěz Světového poháru v alpském lyžování, přijel do Prahy propagovat vlastní značku lyžařského oblečení. A zvládne to s plánovaným večerem v restauraci opět jen za den. "Spát budu, až umřu," říká s nadsázkou sobě vlastní.

Foto: Tomáš Peslar

PRAHA - V roce 2000 postavil 600 metrů dlouhý zastřešený lyžařský svah v německém Bottropu, ale před dvěma lety unikátní halu prodal. "Bylo to náročné," vysvětloval novinářům. Organizuje akce pro firmy, spolupracuje jako poradce s německou a bulharskou lyžařskou federací, pořádá testovací dny pro lyžařskou firmu Head a v neposlední řadě se stará o společnost MG. Mark Girardelli Skiwear.

"Mám hodně akcí, hlavně na horách. Přes zimu mám tak dva volné víkendy bez lyží," líčil světoběžník. Žije v Německu, ale příští rok se chce přestěhovat do Švýcarska. Narodil se v Rakousku, ale kvůli sporům s tamním svazem závodil od roku 1976 za Lucembursko. "Já s nimi problém neměl, oni měli problém se mnou," usmíval se v narážce na neshody v rodné zemi.


Foto: Tomáš Peslar

V Lucembursku přes deset let čekal na pas. Dostal ho, až když změnili v zemi zákon. Proto nemohl dlouho závodit na olympijských hrách, kam se dostal až v roce 1992, kdy vybojoval dvě stříbrné medaile. "Že nemám olympijské zlato? Nikdo není dokonalý," řekl. Sám má jako jediný pět glóbů za SP. "Jen doufám, že Hermann nevyhraje další, abych nemusel začít závodit," zmínil se v žertu o Rakušanovi Maierovi, který SP vyhrál čtyřikrát a stále závodí.

Zranění zanechala stopy

Girardelli je prý poloviční invalida, v roce 1989 po vážném pádu v Sestriére málem zemřel. "Mohl bych závodit na vozíku," vtipkoval v narážce na pochroumané koleno. Během kariéry měl totiž patnáct operací a právě kvůli zdraví se závody skončil. Pro běžný sport mu však indispozice nevadí. "Jen si ráno musím dát teplou sprchu," řekl s úsměvem.

Rád běhá, jezdí na kole, chodí do posilovny, lyžuje. Hlavně mimo sjezdovky v čerstvém prašanu. Doktoři mu doporučili, aby na lyžích moc neskákal. "Prý maximálně do osmi metrů, takže sedm devadesát je v pohodě," rozesmála se třiačtyřicetiletá legenda.

Girardellimu učarovala nová carvingová technologie lyží, které ve své kariéře nezažil. "Vyhrát je pořád těžké, ale naučit se lyžovat je teď jednodušší. Je to legrace. Mám je rád," uvedl. "Ale už lyžuji pomalu," tvrdil s úsměvem. Rychlost měl kdysi rád v různých podobách, jednou kvůli tomu dokonce přišel za volantem o řidičský průkaz.


Foto: Tomáš Peslar

Adrenalin, to je jeho vášeň. Dokonce vlastní pilotní průkaz na helikoptéru. "Je to snadné, za tři hodiny se to naučíte, je to moje hobby, i když ne moc levné," přiznal Girardelli. Vrtulník kdysi dokonce měl, ale kamarád s ním havaroval. "Pojišťovna ale dobře zaplatila," usmíval se propagátor firmy Credit Suisse.

Dva Křišťálové glóby postrádá

Před třemi lety se pokusil vylézt na Aconcaguu, nejvyšší vrchol Jižní Ameriky v Argentině. Měl ale málo času, navíc se zkazilo počasí. Dosáhl výšky 6000 metrů nad mořem. Dopřeje si prý další pokus. "Klidně i jinde," řekl rozhodně. "Příští léto. Ale chce to aspoň na dva až tři týdny."

Své trofeje prý pomalu nemá kam dávat, i když dva Křišťálové glóby někomu půjčil. "A teď nevím komu," usmíval se. Světové poháry se snaží objíždět, s ubytováním problém nemá. Vždy může zavolat někomu ze svých kamarádů. "Letos je ale zatím kvalita závodů nevalná," neodpustil si poznámku.

Jeho čtrnáctiletý syn ke sportu moc netíhne. "Jezdí na kole a jen z kopce," řekl s úsměvem lyžař. Doma se stará o tříletou dceru, s manželkou navíc čekají dalšího potomka v únoru. "Gratulujeme," slyšel Girardelli od novinářů. "Děkuji, byla to těžká práce," usmál se. "Dělám babysitting," dodal anglicky.


Foto: Tomáš Peslar

Existuje něco, co by ve svém životě udělal jinak? "Kdybych měl zkušenosti jako teď, tak bych v roce 1993 vzal všechny své peníze a vložil je do Microsoftu," odpověděl hned a rozesmál se na celé kolo. Svými aktivitami ale umí vydělat dost peněz sám. Mohl by ležet na pláži, ale to ho nebaví. Girardelli potřebuje pohyb, akci. "To je můj svět," uvedl.

Autor: ČTK

© 2008 Tomáš Peslar